A köles reneszánsza rendezvényeiről

Az Országos Ómagyar Kultúra Baráti Társaság 1986-ban a Kereskedelmi, Vendéglátóipari Főiskolában tartotta alakuló közgyűlését, ahol a néhai Benda Kálmán professzor urat választotta elnökének.

Ez a közhasznú jogállású civil egyesület, a történettudományok területén újszerűen, a kutatás, fejlesztés, alkalmazás összekapcsolásával végzi közszolgálati tevékenységét már 27. éve. A középkorral teljesebb szakmatörténeti oktatással, az előttünk jár nemzedékek tapasztalataival, az új kutatási eredményekkel, valamint a kortársak, a versenytársak módszerivel a modernizációt segíti.

A magyar konyhaművészet történeti korszakainak rekonstruálása után, kézenfekvően adódott egyes hagyományos nyersanyagok jobb megismerése és tudatosabb alkalmazása. Sokan emlegetik ma is a "Nyereg alatt puhítjuk... (?), avagy vendégfogadási szokások a honfoglaló magyaroknál és a rokon kultúrájú lovas népeknél" című rendezvény sorozat lakomáin ízlelhető különlegességeket.

(A rendezvénysorozat tudományos tanácskozásból, kiállítás(ok)ból, műsoros vacsoraest bemutatókból - benne étel kiséletekből, kiadvány, kiadványok létrehozásából állt. Lásd: Ómagyar Kultúra 97/1 és 97/2. szám.)

Gyakran felmerül a kérdés: Hazai fogyasztásban, miért nem használjuk azokat a gabonákat és magvakat, melyek az emberiséget évezredek óta táplálják, itthon hozzáférhetőek, olcsón előállíthatók, élelmiszeriparunk és konyhaművészetünk világszínvonalon képes termékeket előállítani belőlük, és azt is mondják, hogy jó hatással vannak az egészségünkre?

Ezért rendezvény sorozatot kezdeményeztünk "Magvak és gabonák termesztésének és fogyasztásának táplálkozás-élettani, valamint élelmezés-gazdasági haszna és lehetőségei a 3. évezred első századában Magyarországon" témakörben.

Azt vettük a fejünkbe, hogy társakat keresünk a különféle szakmákban - mesterségekben, a társadalom különböző rétegeiben, hogy kicsiny hazánkban, a fogyasztási szokásainkat gazdagítsuk és étkezési kultúránkban, ha az indokolt, állítsuk helyre a méltatlanul elfeledett gabonák, magvak megbecsülését, újkori felhasználását.

Elsőként a kölessel foglalkozunk és nemcsak az elmélet, hanem az alkalmazás széles lehetőségeinek bemutatásával, termékek ételek-italok kóstolójával is.

Egy összetett (történelmi, termelési, feldolgozási, vidékfejlesztési, táplálkozás tudományi), rendhagyó tanácskozás (külföldiül konferencia) ismeretátadás szervezésére vállalkozunk. Bevonva ebbe állandó együttműködő partnereinket, a BGF. Turizmus és Vendéglátóipari Intézet mellett, több egyetemünk különféle tanszékeit, szakmai és civil szervezeteket, a Falusi Agroturizmus Országos Szövetségét (FATOSZ), vállalatokat és még sokan másokat is, akik csak tenni tudnak valamit a jelenben és jövőben, a köles hasznosításáért hazánkban.

A rendezvények helyszínét a BGF. KVIK (Budapesti Gazdasági Főiskola Kereskedelmi Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Kar) biztosítja. Időpontja 2013. október 25. (26.)

A rendezvényeket a Vidékfejlesztési Minisztérium és a NAKVI ismeretátadás szervezése, ötlet felhívási rendszere segíti.

A széleskörű vendéglátós összefogás már kísérletsorozatokba kezdett a köles konyhai, cukrászati, sütőipari felhasználhatóságát illetően. Gyűjtjük a régi és új recepteket (külföldről is). A FATOSZ 19 megyei szervezetén keresztül tagjaitól régi köles receptek összegyűjtését indította el. A kölesből készíthető italok (sör, pálinka) kísérletei, próbái is folynak. A különböző jelenlegi köles készítmények (hántolt, puffasztott, pehely, extrudált köles, liszt és dara, stb.) számbavétele is folyamatban van.

Az ismereteket bemutató előadások, termék- és ételbemutatók sokoldalú témái is fényesen bizonyítják a köles körül kibontakozó összefogást. Magának a rendezvényeknek a célkitűzései is az összetettségről tanúskodnak.

Rendezvények célkitűzései:

  1. Fogyasztási szokásaink gazdagítása a kölessel, kölesből készült termékekkel.
  2. A mezőgazdaságban és a családi gazdaságokban, illetve a kertgazdaságban való újbóli termesztésének elősegítése és népszerűsítése.
  3. Önellátás mellett, településeink megtartó képességének erősítése.
  4. A különböző tudományterületek együttműködésének elősegítése.
  5. A tudomány, a gyakorlat és a civilek egymást segítő együttműködésének bizonyítéka.
  6. Köles receptgyűjtemény összeállítása a közétkeztetés és a polgári konyha számára.
  7. A köles nagypiaci és kiskereskedelmi forgalom erősítése, közvetve és közvetlenül az exportálható áruink bővítése.


  8. Mindezekkel együtt:
  9. Benda Kálmán születésének 100. évfordulóján, megemlékezés munkásságáról és emberségéről.
  10. Valamint a felsoroltak mellett az ÓMT (Országos Ómagyar Kultúra Baráti Társaság) tagság mozgósításával a csapatmunka és a közösség erősítés.

A tanácskozás témakörei:

  1. Történelmi emlékek (régészet, történelem, néprajz).
  2. Növénytermesztés, mezőgazdaság, takarmányozás.
  3. Malomipar.
  4. Élelmezéstudomány.
  5. Táplálkozás élettan.
  6. Köles készítmények a magyar konyhaművészetben, cukrászatban, kereskedelemben.
  7. Italok kölesből.
  8. Fogyasztási szokások bemutatása.
  9. Vidékfejlesztés és turizmus.
  10. Köles piaca és piackutatása.

Az ismeretátadó előadások, ebéd idején, kóstolásos ételbemutatót kívánunk szervezni a BGF közösségi terében. Kóstolási íveken gyűjtjük a résztvevők véleményét az ételekről.

A kóstolásra kiválasztott ételeket előzetesen neves szakácsaink, gasztronómusaink kísérletezték ki a Tanya csárdában, a Gabona konyhában és magán háztartási konyhában. Az ételkóstoló egyben a résztvevőknek ebédként is szolgál.

A rendezvények végén, az ismeretátadáson - tovább képzésen résztvevők, feladatlapot töltenek ki és oklevelet kapnak a vizsgáról.

Piaci kóstoltatás és értékesítés

A rendezvények közt a VM árkádjai alatt működő "Vidéki Mustra" kistermelői piacon egy kóstolással egybekötött sajtótájékoztatást tervezünk a VM illetékes államtitkárságával.

A piacon, szeretnénk lehetőséget nyújtani jelenlegi köles termékek, kiskiszerelésű árusítására is. A termékhez egy 4-5 köles receptet tartalmazó szórólapot kívánunk adni a vevőknek. Négy egymást követő pénteken - kellő médiatámogatással - köles ételkóstolást kívánunk szervezni.

Köles ételek készítése gyakorlati oktatáskeretében

Szombat délelőtt a Tanüzem étterem kísérleti konyháján lehetőség lenne 15 háziasszony újságíró közvetlen közös főzőtanfolyamának megszervezésére és lebonyolítására mesterszakács vezetésével (ez magában hordja annak a lehetőségét, hogy később több, önköltséges, köleses ételkészítő főzőoktatást szervezzen meg a főiskola).

Fontos feladat a közönségszervezés

Röviden felsorolva a várható érdeklődőket: szakácsok, cukrászok, pékek, dietetikusok, szakközépiskolai és szakmunkásképző iskolai tanárok, malomipari és élelmiszeripari szakemberek, gabonakereskedők, kiskereskedők, turisztikai szakemberek (FATOSZ), családi gazdálkodók, vidékfejlesztéssel foglalkozó szakemberek, polgármesterek, kereskedő cégek beszerzői, és azon nagykövetségek tanácsosaira, ahol napjainkban is sok kölest termelnek, forgalmaznak és használnak konyháikon.

Sajtó és médiaszervezés

A rendezvények előtt két héttel, október 15-én sajtótájékoztatót tartunk a BGF. KVIK tanácstermében.

Igyekszünk a rendelkezésünkre álló honlapokon és partnereink honlapjain is a tanácskozást mielőbb feltenni.

Archiválás - kiadványok

  1. Fényképezés
  2. DVD készítés
  3. Receptfüzet
  4. Honlap készítés

A Magvak és gabonák termesztésének és fogyasztásának táplálkozás-élettani, valamint élelmezés-gazdasági haszna és lehetőségei
a 3. évezred első századában Magyarországon

c. rendezvénysorozat megvalósításában

Együttműködők

(2013.06.27-ig beérkezett szándéknyilatkozatok alapján.)
  1. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
    Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszer - tudományi Tanszék (www.bme.hu)
  2. Budapesti Corvinus Egyetem
    Élelmiszertudományi Kar Sör- és Szeszipari Tanszék http://elelmiszertudomany.uni-corvinus.hu)
  3. Budapesti Gazdasági Főiskola Turizmus Intézeti Tanszék (http://web.kvif.bgf.hu)
  4. Budapesti Gazdasági Főiskola Vendéglátás Intézeti Tanszék (http://web.kvif.bgf.hu)
  5. Gundel Károly Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Szakképző Iskola (www.gundeliskola.hu)
  6. Piszkei ÖKO Kft. (www.piszkeioko.hu)
  7. Fair Trade Kft. (www.fairtradekft.hu)
  8. Aranyponty Rt. (www.aranyponty.hu)
  9. Karcagi Ízőrzők Egyesület (http://www.youtube.com/watch?v=Glql2oY1JVo)
    (http://www.haromfold.hu/index.php?act=news&kat=17)
  10. Biopont Kft. (www.biopont.com/hu)
  11. Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (www.mkvm.hu)
  12. Országos Ómagyar Kultúra Baráti Társaság (www.omt.atw.hu)
  13. FATOSZ - Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (fatosz.eu)
  14. Magyar- Svájci Turisztikai továbbképző Intézet Alapítvány


  15. Együttműködés szándékát bejelentő újabb társaink:
  16. Magyar Pékek Fejedelmi Rendje
  17. Életfa Élelem Kft.