Rendezvényünk célja

Tervezett rendezvényeinkkel a kölessel kapcsolatos ismereteket szeretnénk áttekinteni a lehető legtöbb oldalról. Az emberiségnek erről a régi táplálékáról hazánkban az emberek többsége ma már keveset tud, gyakran csak papagáj eledelként ismerik.

Ugyanakkor, a táplálkozással tudatosabban foglalkozók körében, különféle híradásokban (interneten, sajtóban stb.), feltűnnek különféle ismeretek, melyeket az élelmezéstudomány szakemberei olykor fenntartásokkal fogadnak, vitatnak, vagy rögtön cáfolnak is.

Tanácskozásunkon több megközelítésben ismerkednénk ezzel a növénnyel, elérve azt, hogy megmutatkozzon mi az, amit a különféle szaktudományok tudnak a kölesről és mi az (melyek azok) amit, amiket nem tudunk. Hol lenne szükség az ismereteink frissítésére és bővítésére, újabb alapkutatások elvégzésével a tudásunk pontosítására?

A magyar élelmezéstudomány és növénytermesztés intézményei, kutatóintézetei, műhelyei e tekintetben még a világ élvonalához tartoznak, mégis diszharmónia tapasztalható a kutatás, fejlesztés, alkalmazás folyamatában. Az alapkutatás és a fejlesztés ismeretei is igen gazdagok, az alkalmazás területén mégis nagy lemaradásunk van.

Tevékenységünkkel szeretnénk hozzájárulni, hogy ennek a hármas folyamatnak a harmonikus egysége helyreálljon és a jelenleg még meglévő tudástöbbletünk a társadalom javára hasznosuljon.

Ehhez a növényhez kapcsolódó tudományos és technikai eredmények gyorsabb közvetítésével - az ismeretterjesztés által - a szak- és felnőttképzés gyakorlatának gazdagítását segítő szakmai programokkal, a településeink megtartó képességének és a helyi közösségek megerősítését is szolgálhatjuk.

A köles évezredek óta fontos gabonája és élelme az emberiségnek, mely hazánkban a rövid érés ideje miatt másodvetésként, a tavaszi vetemények tönkremenetele esetén vagy más gabonák aratása után elvetve még betakarítható.

Táplálkozás-élettani szempontból, korunk népbetegségeire is tekintettel nagyon hasznos tápanyagforrás. Gyermeket szoptató nőknek, de más korosztályoknak és férfiaknak is heti egyszeri fogyasztása, hasznos lehet.

Bizonyos betegségek esetén (pl. lisztérzékenység) helyettesíthet más ételeket.

A kozmetikaiparnak is egyik alapanyaga. A mezőgazdaság, az élelmezéstudomány jól ismeri adottságait és lehetőségeit.

Az élelmezésipar, a konyhaművészet széles és korszerű választékban képes termékeit előállítani és a kereskedelemben, a turizmusban eladható áruinkat bővíteni.

Kedvezőtlen adottságú területeken, kis családi gazdaságokban is megtermelhető és a belőle készíthető termékek előállíthatóak. Az önellátás növelésével csökkenthető a függőség és kiszolgáltatottság a "mélyszegénységben" élő emberek számára is.

Az egészség megőrzése, a kis településeink megtartásának és közösségeink megerősítésének lehetősége, mind-mind indokolják, hogy ezzel kapcsolatos ismereteket köztudottá tegyük és a fogyasztási szokásaink is változzanak.

Ebben többek közt, nagy szerepe van a különféle civil szervezeteknek is, akik kulturális és szakmai hagyományok, az életminőség javítást, a közösségeink megtartását szolgálják, ill. katalizátorként gyorsítják a különféle intézmények működését és a társadalmi gondok enyhítését.

A rendezvénysorozat kezdeményezője is egy olyan civil szervezet mely egyesületi formában már 27. éve szolgálja ezeknek a céloknak megvalósítását, a kutatás, fejlesztés, alkalmazás jó példáival, tapasztalatokkal, tapasztalatcserével, képzéssel, együttműködéssel segítve és bátorítva a különféle civil szervezetek létrejöttét és eredményes tevékenységét.