Mészáros Ferenc

 

Mészáros Ferenc


      Előadás
      Életrajz
      Munkásság

A köles hántolása
és a hántolás gépei

A kölest ahhoz, hogy fogyasztható élelmiszer váljon belőle, meg kell szabadítani a külső maghéjától. A magot meg kell hántolni. A hántolás fizikai behatással történik speciális gépek alkalmazásával.

A jól hántolhatósághoz még a hántolási folyamat megkezdése előtt számos feltételnek kell megfelelni. A legfontosabb feltételek:

  • A fajtakiválasztás. A fajta kiválasztásánál előnyben kell részesíteni a nagy szemű fajtákat. Ezen kívül fontos a termék színe. A piac előnyben részesíti a teltebb, mélysárga vörösbe hajló tónusú magvakat. Természetesen a tervezett felhasználás ezen módosíthat (pl. pelyhesítés, puffasztás, stb.).
  • Fontos körülmény a jó hántolhatóság. Rendkívül fontos a betakarítás időpontjának megválasztása. A köles tenyészideje 70-100 nap. Zöldes szalmával beérő növény. Éretten pereg. Amikor a szemek a bugák közepén viaszérésben vannak, defóliálható és később, 2-3 nappal kombájnolható. Természetesen a bio termelésnél ez az eljárás nem alkalmazható. Ezért itt elkerülhetetlen a szárítás. Megengedett nedvességtartalom max. 14,5%. A hántolhatóságot alapvetően meghatározza a szem nagysága, a szárítás módja és hőmérséklete. A szárítást meg kell előznie egy előtisztításnak, ahol a szármaradványok, egyéb szerves és szervetlen anyagok eltávolítása a legfőbb cél. A szemek akkor hántolhatóak jól, ha alacsony – lehetőleg nem több mint 40°C-on - történik a szárítás. Forró levegővel történő szárítással rásülhet a maghéj a magra, nehezítve vagy lehetetlenné téve a hántolási munkafolyamatot. Szárításra bármelyik gabonaszárító megfelel.
  • Szárítás után az árut tisztítani szükséges a lehető legnagyobb tisztaságúra. Erre megfelelőek a síkrosták, de más módon üzemelő tisztítógépek is jók. A hántolásra előkészített mag tisztaságának 99,99% tisztaságúnak kell lennie. Ezt a paramétert csak sík rostával nem tudjuk elérni, ezért szükség van más gépek igénybevételére is. Néhányat a teljesség igénye nélkül felsorolnék: szeparátor, optikai válogatógép, stb.
  • A legnagyobb gondot az jelenti, amikor a mechanikus tisztítás során eljutunk egy olyan szintre, amikor a gyommag és a kultúrmag nagysága és fajsúlya megegyezik és így mechanikai eszközzel már tovább nem tisztítható. Hiába magas a tisztítási fok, akár a kívánt szint közeli, az eltérő színű gyommagok még ha nem is mérgezőek, nagy mértékben rontják az áru piaci megjelenését. Eltérő színük kiviláglik a csomagolóanyagon keresztül. Ilyen esetben elkerülhetetlen a számítógép-vezérelt optikai gépek alkalmazása. Néhány típus: Sortex, Satake, Cimbria, stb. Ezek igen költséges beszerzésű gépek. Vásárlás esetén azok ajánlottak, akik hazai szervizzel rendelkeznek.
  • Nagyon fontos, hogy a hántolás során milyen veszteségünk keletkezik. Az elsődleges veszteség képződése a tisztítás során már megkezdődik. Nyilván ezek függnek a terület betakarítás kori kultúr-állapotától, a termény víztartalmától. A hántolás során a maghéj leválasztásakor a maghéj, valamint a roppantáskor keletkező daraliszt is jelentős veszteséget eredményez. Ezen veszteség csökkentésére a tisztított köles magot frakcionálni szükséges, javaslatom szerint 0,5 mm eltérő rostalemezek használatával.

Gondolni kell a maghéj elhelyezésére is. Megfelelő hántolás esetén a maghéj a hántolt köles 20-30%-a. Veszélyes hulladékként további feldolgozása indokolt. Ennek módjai:

  • tisztítás után a köles héj párnába töltése
  • köles héj brikettálása
  • stb.

A köles hántoló gépek hasonló elven, különböző műszaki megvalósítással működnek. Jelen hozzászólásomban 3 műszaki megoldást ismertetek (három gyártótól):

  1. FORSBERG típusú, USA-ban gyártott köles hántoló gép
  2. Elsősorban olyan vállalkozásoknak ajánlott, akik néhány kamion kölest hántolnak évente. Kitűnő minőségben hántol, a maghéj-elválasztás a hántolással egy időben, kitűnő minőségben történik. Kezelése egyszerű, karbantartási igénye a tisztításra korlátozódik. Beállítása nem igényel szaktudást.

    FORSBERG köles hántoló gép

    A gép két fő szerkezeti elemre tagozódik:

    • kúp alakú álló palást gumi béléssel, valamint az ebben forgó, speciális bevonattal ellátott kúp
    • elszívó ventilátor

    A hántolás a két kúpos felület egymásba tolásával történik. A kúpok közötti távolság csökkentésével a maghéj roppan és elválik a magbelsőtől, amit ezután egy ventilátor elszív és ciklonba fúj, amin keresztül a selejt lezsákolható.

  3. WESTRUP típusú, dán gyártmányú hántoló gép
  4. Függőleges tengelyű/elrendezésű köves hántoló, lásd fénykép és vázrajz.

    WESTRUP köles hántoló gép WESTRUP köles hántoló gép vázrajza

    Egy álló és egy forgó műkőből áll. A két követ egymáshoz közelítve történik meg a hántolás. A hántolt mag és a hántolmány egy helyen távozik a gépből, különválasztásuk tisztítógéppel történhet.

  5. BÜHLER típusú hántoló gép
  6. Működési elve a WESTRUP géphez hasonló, azzal a különbséggel, hogy itt a tengelyelrendezés vízszintes. Itt is együtt távozik a hántolt mag a hántolmánnyal. Lásd fénykép.

    BÜHLER köles hántoló gép

    Különválasztásuk pl. légszelektorral történhet. Lásd fénykép.

    Légszelektor

    A légszelektor alkalmazása azért előnyös, mert a hántolás során keletkező liszt vagy daraszerű anyagokat is eltávolítja.

Hántolás előtt a magokat át kell engedni kőválogatón és mágneses detektoron.

Végül, de nem utolsósorban szólni kell a magok tárolásáról is. A hántolt magot legpraktikusabb hűtve tárolni. Ez védettséget jelent az avasodás és a rovarkártevők ellen is. A tárolásra 10°C körüli hőmérséklet a megfelelő.

Praktikusan annyi magot érdemes csak hántolni, amennyit rövid időn belül felhasználunk.